«KITOBNI QADIRLAG, KITOB HAYOTNI O’RGATADI»
Hozirgi vaqtda bizning yurtimizda Uzbekiston Respublikasi Xarakatlar strategiyasining 2017-2021 yillarga mo’ljallagan beshta ustivor yo’nalishlari asosida barcha sohalarda keng miqyosda o’zgarishlar kuzatilmoqda.
Bu borada kitobxonlikka alohida e’tibor qaratilayotgani boy ma’naviy madaniytimizni yuksaltirishga, xalqimiz dunyoqarashini boyitishga, ayniqsa yoshlarni Vatanga muhabbat va sodiqlik ruhida  har tomonlama etuk shaxslar bo’lib tarbiyalashda muhim ahamyat kasb etadi.
Talabalar orasida kitobxonlik madaniyatini kuchaytirish uchun 2019 yil 10 aprel kuni I.M.Gubkin nomli Rossiya Davlat neft va gaz universiteti (MTU) yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi va Axborot resurslar markazi hamkorlikdaKitobni qadirlag, kitob hayotni o’rgatadi” mavzusida tadbir o’tkazildi.
Kitobxonlik madaniyatiga jalb etish maqsadida Filialda doimiy ravishda Axborot resurslar markazida bor bo’lgan barcha imkoniyatlardan foydalangan holda tashviqot ishlari olib borilmoqda.
Yoshlar bilan ishlash bo’yicha “Ma’naviyat va ma’rifat” bo’limi uslubchisi L.Shukurova o’zining kirish so’zida yoshlarni jamiyatimizga yot bo’lgan manfiy g’oyalardan ijtimoiy tarmoqlarda tashviqot qilinayotgan qo’shtirnoq ichidagi ommaviy madaniyatdan himoya qilish uchun talabalar orasida vatanparvarlik haqidagi adabiyotlarni targ’ibot etish zarurligini ta’kidlab o’tdi. Hamda davrimizning dolzarb masalalaridan biri shaxsiy kutubxona yaratish go’yasini singdirish, kitobga muhabbat uyg’otish, buyuk allomalarimiz merosini, oilaviy qadriyatlarni o’rganishdir.
Tadbirda “Kitobxonlik madaniyati” deb nomlangan videolavha namoish etildi.
Axborot resurslar markazi raxbari I.Konstantinovna talabalarni kutubxonaga kelgan yangi adabiyotlar bilan tanishtirdi. I. Konstantinovna kutubxona bugungi kunda-zamonaviy axborot markazi ekanligi va uning vazifasi insonning ta’lim va tarbiyasida amaliy va ma’naviy hayotining shakillanishida muhim ahamiyat kasb etishi haqida ta’kidlab o’tdi.
Kitob bilim bulog’i, agar sen zamon bilan hamohang qadam tashlamoqchi bo’lsang albatta juda ko’p o’qish kerak.

«КНИГА УЧИТ ЖИТЬ, КНИГОЙ НАДО ДОРОЖИТЬ»
В настоящее время в нашей стране на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям Республики Узбекистан 2017-2021 годах осуществляются масштабные преобразования во всех сферах и отраслях. При этом особое внимание уделяется повышению культуры чтения, что имеет огромное значение для роста культурного интеллектуального потенциала, расширения мировоззрения нашего народа, особенно молодого поколения, воспитания, гармонично развитой личности в духе любви и преданности Родине.
Для повышения культуры чтения среди студентов 10 апреля 2019 года в Филиале РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина в городе Ташкенте отделом «Маънавият ва маърифат» по работе с молодёжью совместно с Информационно-ресурсным центром было проведено мероприятие на тему «Книга учит жить, книгой надо дорожить».
Для приобщения к культуре чтения ведется постоянная пропаганда среди молодежи Филиала с использованием всех возможных ресурсов, имеющихся в Информационно-ресурсном центре.
В своём вступительном слове методист отдела «Маънавият ва маърифат» по работе с молодёжью Л.Шукурова отметила, что для защиты молодёжи от негативного воздействия чуждых нашему обществу идей, «массовой культуры» пропагандируемой в социальных сетях необходима пропаганда чтения среди студентов патриотической литературы. А также внушения идеи создания личных библиотек, воспитания любви к книгам, несущим культурные традиции нашего народа, наследие наших великих предков, семейные ценности, что является одной из актуальных задач нашего времени.
На мероприятии был продемонстрирован видеоматериал «Пропаганда чтения».
Начальник Информационного ресурсного центра И. Константинова информировала студентов о поступившей новой литературе; отметила, что библиотека сегодня – это современный информационный центр, социальной функцией которого является активное участие в образовании и воспитании человека, формировании его интеллектуальной и практической деятельности. Книга – это источник знаний и, если ты хочешь идти в ногу со временем обязательно должен много читать.